Topraktan Ev Almanın Avantajları


Topraktan konut satışları 80’li yılların hemen başlarında başlamıştı ve bu konuda kooperatifler söz konusuydu. Geçen zaman içinde bu tarz satışlar inşaat firmalarının da gelişmesiyle büyük ölçüde yerini özel sektöre bıraktı.

Topraktan Ev Almanın Avantajları Nelerdir ?

Devletin en önemli gelir kalemlerinden birisi haline gelen inşaat sektörü son 20 yıl içerisinde çok ciddi gelişim seyri gösterdi. Artık büyük inşaat firmalarının yanında daha lokal ve daha yerel firmalarında da topraktan daire satar hale geldiği gözlemlenmektedir.

Ülkenin lokomotif sektörlerinden birisi haline gelen inşaat sektörü müşterilerine topraktan daire satarak kendilerine bir sermaye yaratmış olurken daire sahibi olmak isteyenler de daha uygun fiyata daire sahibi olur hale geliyor.

Topraktan ev almanın nasıl bir avantaj yarattığı konusu ile ilgili daha detaylı bilgiler aşağıda yer almaktadır.

Topraktan Ev Almanın Avantajı Nedir ?

Daire almak isteyenlere çok daha uygun fiyat avantajı sağlaması topraktan girmeyi cazip hale getirmektedir.

Ülkenin ekonomik yapısı ile doğrudan ilişkili olmakla birlikte topraktan daire almak ile bitmiş halini almak arasında projenin hangi şehir ve şehrin hangi bölgesinde olduğunun da etkili olmasına karşın ortalama %35 oranında daire daha uygun hale satın alınmaktadır.

Topraktan Ev Almak

Daireyi satacaklar açısından da yüksek kazanç imkanı sunması da topraktan girmenin avantajları arasındadır. Artık büyük firmalarında senetle satış yaptığı düşünülecek olursa artık bankadan yüksek faizle kredi almaya da gerek duyurmaması bir diğer önemli avantajdır.

Birçok inşaat firması ile %30 arası bir peşinatla topraktan daireye girmeye olanak sağlıyor.

Daireler çok kısa süre içinde bitiyor ve daire sahibi dairesini kiraya veriyor ve kira geliri dairenin geriye kalan senet borcunu kendiliğinden ödemiş oluyor.

Bu sayede kişinin cebinden daire bittikten sonra ya hiç para çıkmıyor ya da kira gelirinin üzerine az bir miktar ekleyerek senedi ödediği için çok az miktarda para çıkmış oluyor.

Dikkat Edilmesi Gereken Detaylar Nelerdir ?

Son 3-4 senedir topraktan ev almaya niyetlenenler önceki yıllara oranla daha az avantaj elde eder olmuşlardır.

Dövizde seyreden artış, arsa bedellerindeki yüksek rakamlar, konut kredisi oranlarının yüksekliği gibi nedenler maliyetleri artırmaktadır.

Topraktan ev almak isteyenler bundan 3-4 yıl önceki rakamlara bakılacak olursa %25 ile %40 oranında fiyat avantajı yaşarken bu gün bu oranlar daha düşük seviyededir.

Uzmanların tavsiyelerine bakılacak olursa yatırım amacıyla 800 ve üzeri daire sayısına sahip projelere topraktan girilerek daire almamak gerekmektedir.

Böylesine yüksek adetli projelerde teslimattan sonra çok fazla ikinci el pazarı oluşmaktadır. Site içerisinde onlarca satılık daire oluştuğundan çok fazla rekabet yaşanmakta ve kişi dairesini arzu ettiği fiyata satamamaktadır.

Yukarıda belirtildiği bu durum yatırım için daire alacaklar için geçerli bir durumdur. Eğer daire sahibi bitmiş dairesini satmayacak ve kendi oturacaksa elbette bu konu onları ilgilendirmemektedir.

Eğer böylesine yüksek kapasiteli projelerden daire alma niyeti olanların proje biter bitmez kazanç elde etmek gibi bir beklentileri yoksa, site oturana ve sitede geçici oluşan ikinci el piyasası ortadan kalkana kadar bekleyebileceklerse bu tarz projelere topraktan girebilirler.

350 adet ve daha altında daire adetli projelere topraktan girmek çok daha mantıklıdır. Fakat bu tarz projelere yönelmeden önce özellikle sitenin hemen civarındaki bölgelerdeki ikinci el piyasasının durumunun iyi gözden geçirilmesi gerekmektedir. Kiralama potansiyeli ve kira rakamlarının da iyi tespit edilmesinin önemli olduğu bilinmelidir.

Bölgedeki rakip projeler iyi etüt edilmeli ve gözden geçirilmelidir. Rakip projenin avantajları da göz ardı edilmemelidir. Gerek girilecek dairenin ve gerekse civardaki rakip projelerin site özellikleri iyi araştırılmalıdır.

Gerek girilecek daire ve gerekse rakip projelerin kapalı garajının olup olmadığı, havuz durumu, sosyal donatı alanları, merkeze yakınlık durumu, hava alanı ve metro gibi noktalara yakınlığı gibi konuların iyi analiz edip karşılaştırılması gerekmektedir.

Eğer rakip projelerin avantajları topraktan girilecek daireden daha fazla ise bu projeden uzak durmak gerekir. Daha sonra daireyi istenen bedele satmakta sıkıntı çekilecektir.

Çünkü müşteri kapalı garajı olan ile olmayan, havuzu olan ile olmayan daireler arasında tercihini daha çok (fiyatı daha pahalı olsa bile) olandan yana kullanmaktadır.

Topraktan girilerek konut almaya niyetlenilen bölgede bir arz fazlası durumu var ise diğer bir ifadeyle gereğinden fazla yeni daire var ise gene bu bölgeden uzak durmak gerekir.

Bölgedeki oluşmuş fiyat yapısı ve bölgeye gelmesi düşünülen ya da gelecek olan altyapı yatırımlarının son durumu ve tarihi gibi pek çok detay da iyice gözden geçirilmelidir.

Yukarıda net olarak açıklanan bilgilerin doğrultusunda konut alacak olmanın kolay bir iş olmadığı anlaşılmaktadır. Bir çok detayın gözden geçirilerek gerek topraktan girilerek ve gerekse bitmiş halini satın alarak daire sahibi olunması gerekmektedir.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla Paylaş O Zaman!

385
123 shares, 385 points

Sizin Tepkiniz Nedir?

O Da Ne O Da Ne
104
O Da Ne
Korkunç Korkunç
91
Korkunç
Aman Tanrım Aman Tanrım
78
Aman Tanrım
Aşık Oldum Aşık Oldum
65
Aşık Oldum
Beğendim Beğendim
52
Beğendim
Çok Komik Çok Komik
39
Çok Komik
Şaşırdım Şaşırdım
26
Şaşırdım
Beğenmedim Beğenmedim
13
Beğenmedim
Üzüldüm Üzüldüm
130
Üzüldüm
Kızdım Kızdım
117
Kızdım

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar

Yorumlar

Bir Format Seç
Kişilik Testi
Kişilik hakkında bir şeyler ortaya çıkarmak isteyen bir dizi soru
Test
Bilgiyi kontrol etmeyi amaçlayan doğru ve yanlış cevapları olan bir dizi soru
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oy kullanmak
Makale
Gömülü ve Görseli Biçimli Metin
Açılır Liste
Kendi öğeni gönder ve en iyi gönderim için oy ver
Oylanabilir Liste
En iyi listeye karar vermek için oy kullan