Tüm Detaylarıyla; Zeytin Nasıl Yapılır ?


Zeytin meyvesi, dalından koparıldığı gibi tüketilebilen bir besin değildir. Kısa vadeli kimyasal işlemlerden veya uzun vadeli doğal işlemlerden geçerek sofrada tüketilir hale gelmektedir. Ülkemizde dalından koparılıp işlem görmeden tüketilebilen zeytin, sadece İzmir ilinin Karaburun ilçesinde yetişmektedir. Bu duruma iklim özelliği ve coğrafik şartlar sebep olmaktadır. 

Zeytin besininin, işlem görmeden tüketilememesinin sebebi; kimyasında acı özlü madde olan oleuropein bulundurması ve şeker oranının düşük olmasıdır. 

Zeytin Nasıl Yapılır ?

Fabrikasyon Zeytin Yapılır

Fabrikaya giren ham zeytinin öncelikle nasıl değerlendirileceğine karar verilir. Yağ yapılacaklar ve sofralık mahsül olacaklar birbirinden ayrılır. Sofralık olacak olan zeytinler,  sap ve yaprakları temizlendikten sonra su ile yıkanıp iyice kurutulur. Sodyum hidroksit çözeltisi ile işleme alınıp acılığı giderilen zeytinler, paketlenip tüketime hazır hale getirilir. 

Doğal Zeytin Nasıl Yapılır

Doğal zeytin kaya tuzu ile işlem görerek yapılır ve tüketime hazır hale getirilir. Toplanan zeytinler fabrikasyon zeytin yapımında olduğu gibi, iyice yıkanır ve itina ile kurutulur. Doğal yapılan zeytinler iki farklı yöntem kullanılarak sofralık hale getirilirler. 

Sele Zeytin: Yıkanıp iyice kurutulan zeytinler, bez bir torbaya kaya tuzu ile harmanlanarak doldurulur ve torbanın ağzı kapatılır. Bir kg ham zeytine yüz gr kaya tuzu oranında harmanlanan ham zeytinler, günlük ağzı açılmadan el yardımıyla dış yüzeyine temas edilerek karıştırılır. Torbada oluşacak suyun akması için elek üzerinde bekletilmesi gerekmektedir. Bu yöntemle yapılan zeytin üç aylık bir süreçte sofralık hale gelmektedir. 

Salamura Zeytin: Detaylı bir şekilde yıkanan ham zeytinler, itina ile kurutulur. Bir kg zeytine sele zeytindeki gibi yüz gr kaya tuzu hazırlanır. Ham zeytini kurmak için cam ya da pet şişe gerekmektedir. Hale hazırda bulundurulan şişeye yıkanıp kurutulan zeytinler doldurulmaya başlanır. Zeytinler şişeye doldurulurken kaya tuzu peyderpey zeytinle şişeye ilave edilir. 

Kaya tuzu zeytinler komple doldurulduktan sonrada eklenebilir. Doldurma işlemi gerçekleştikten sonra şişenin kapağı kapatılır ve sallanarak karıştırılır. Bu işlen her gün periyodik olarak gerçekleştirilir. İki aylık bir zaman sonrasında şişe açılır, içinde oluşan su dökülür ve tuzluluğunun azaltılması için tekrardan yıkanıp tüketilmeye hazır hale getirilir. 

Tercihen salamura zeytin kurulurken tuz oranında şekerde ilave edilebilir. Bu duyum zeytinin daha koyu renkli olmasını ve daha tatlı olmasını sağlar. 

Doğal ve fabrikasyon olarak belirtilen işlemler uygulandığında ham zeytin, sofralık hale getirilmiş olup tüketime hazır edilmiş demektir. Zeytinin hazır duruma geldiğini renginden anlamak mümkündür. Daha açık tonda olan renkler tamamen siyahlaşınca zeytin sofralık hale gelmiş demektir.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla Paylaş O Zaman!

396
132 shares, 396 points

Sizin Tepkiniz Nedir?

O Da Ne O Da Ne
13
O Da Ne
Korkunç Korkunç
130
Korkunç
Aman Tanrım Aman Tanrım
117
Aman Tanrım
Aşık Oldum Aşık Oldum
104
Aşık Oldum
Beğendim Beğendim
91
Beğendim
Çok Komik Çok Komik
78
Çok Komik
Şaşırdım Şaşırdım
65
Şaşırdım
Beğenmedim Beğenmedim
52
Beğenmedim
Üzüldüm Üzüldüm
39
Üzüldüm
Kızdım Kızdım
26
Kızdım

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar

Yorumlar

Bir Format Seç
Kişilik Testi
Kişilik hakkında bir şeyler ortaya çıkarmak isteyen bir dizi soru
Test
Bilgiyi kontrol etmeyi amaçlayan doğru ve yanlış cevapları olan bir dizi soru
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oy kullanmak
Makale
Gömülü ve Görseli Biçimli Metin
Açılır Liste
Kendi öğeni gönder ve en iyi gönderim için oy ver
Oylanabilir Liste
En iyi listeye karar vermek için oy kullan