Tüm Zamanların En Çok Hasılatını Yapan 10 Yabancı Film


Gişede yapımcısının yüzünü güldüren filmler, beyazperde de izleyiciyi her zaman memnun etmiştir. Hasılat açısından ilk 10 listesine girmeyi başaran filmlerin tamamının büyük yapımlar olduğu söylenebilir. 2019 yılında vizyona girecek olan filmlerle yeni rekorlar elde edilir mi bilinmez ancak tüm zamanların en çok hasılat yapan 10 yabancı filmine hep beraber göz atabiliriz.

 10- Black Panther

 2018 yapımı film elde ettiği 1 milyar 301 milyon dolarlık gişeyle listeye son sıradan yerleşmeyi başarmıştır. Listeye girmesiyle 2013 yapımı Frozen’i devre dışı bırakan film, Marvel Stüdyolarının en son başarısı olarak gösterilebilir. Wakanda Kralı T’chaka’nın oğlu T’Challa’nın hakkı olan tahtı elde etmek için ortaya koyduğu çabayı konu alan film aksiyon, bilim kurgu, macera ve fantastik türünün en güzel örneklerinden birisidir.

İzleyiciyi 2 saat 15 dakika boyunca bitmek tükenmek bilmeyen aksiyon dolu sahnelere ortak eden filmin başrol oyuncuları arasında; Chadwick Boseman, Michael Jordan, Dania Gurira, Martin Freeman ve Winston Duke sayılabilir.

Black Panther Fragmanı

 9- Yıldız Savaşları: Son Jedi

 Serinin son bölümü olan Son Jedi için bir epik uzay operası tanımı yapılabilir. 2017 yapımı film elde ettiği 1 milyar 321 milyon dolarlık gişeyle listedeki yerini sağlamlaştırıyor. Bilim kurgu ve aksiyon türünün sinema tarihine damgasını vurmuş bölümünde destansı yolculuk tüm heyecanıyla devam ediyor.

2 saat 32 dakikalı görsel şölende yer alan oyuncular arasında; Daisy Ridley, John Boyega, Benicio Del Toro, Andy Serkis ve Carrie Fisher sayılabilir. Heyecanlı olduğu kadar da duygusal, karmaşık olduğu kadar da basit olan sahnelerin özellikle Yıldız Savaşları fanatiklerini memnun ettiği söylenebilir.

Yıldız Savaşları: Son Jedi Fragmanı

 8- Harry Potter ve Ölüm Yadigarları- 2.Bölüm

 Tüm Harry Potter kitaplarının 500 milyondan fazla satıldığı düşünülünce serinin filmlerinin en çok hasılat yapan filmler arasında yer almasına şaşırmamak gerekir. Bu bölüm 1 milyar 340 milyon dolar olan hasılatıyla serinin diğer filmlerini izlememiş olanları bile ekran karşısına çekmeyi başarmış. 2011 yılı yapımı fantastik, macera türdeki filmde, Harry Potter’ın ölüp ölmeyeceği en çok merak edilen konular arasında gösterilebilir.

2001 yılından bu yana her bölümde oyuncuların büyümesine eşlik eden fanatikler aksiyon dozu her an artan son bölümde aradığını fazlasıyla buluyor. Son bölüm oyuncuları arasında; Daniel Radcliffe, Rupert Grint, Emma Watson, Ralph Fiennes, Alan Rickman, Maggie Smith, Michael Gambon ve Helena Bohnam Carter sayılabilir.

Harry Potter ve Ölüm Yadigarları- 2.Bölüm Fragmanı

 7- Yenilmezler: Ultron Çağı

 Tüm Zamanların En Çok Hasılatını Yapan Filmlerinden bir diğeri ise yenilmezler ultron çağı. 2015 yapımı film elde ettiği 1 milyar 400 milyon dolarlık gişeyle listeye 7.sıradan giriş yapar. Demir Adam, Thor, Kara Dul ve Kaptan Amerika’yı aynı filmde buluşturan yapım, ülkemizde de aynı yıl gösterime girmiştir. 2 saat 21 dakikalık film için; aksiyon, bilim kurgu ve macera türünün en başarılı örneklerinden biri benzetmesi yapılabilir.

İlk filmin başarısından sonra ortaya atılan proje, en yoğun aksiyon ve macera hikayesi olarak düşünülebilir. Muazzam bir eğlencelik olarak adlandırılan filmde başrol oyuncuları arasında; Robert Downey Jr, Chris Evans, Mark Ruffalo, Chris Hemswort, Samuel L. Jackson, Scarlett Johansson ve Jeremey Renner sayılabilir.

Yenilmezler: Ultron Çağı Fragmanı

 6- Hızlı ve Öfkeli 7

 Serinin yedinci bölümünün tüm dünyada yaptığı hasılat 1 milyar 520 milyon dolardır. Amerikan aksiyon sinemasının en başarılı örnekleri arasında yer alan serinin bölümleri her sefer yeni hayranlar kazanmayı başarmıştır.

İzleyicinin 2 saat 17 dakika boyunca hızlı arabaların yanı sıra güzel kadınlara, ihanete, dostluğa, soyguna ve ihanete doyduğu filmin bu bölümünün başrol oyuncuları arasında; Vin Diesel, Paul Walker, Jason Statham, Michelle Rodriguze, Dwayne Jhonson ve Jordana Brwester sayılabilir.

Hızlı ve Öfkeli 7 Fragmanı

 5- Avengers

 Marvel çizgi roman kahramanlarının hemen hemen hepsinin aynı filmde yer alması izleyici de heyecanlandırmış ve film 1 milyar 580 milyon dolarlık hasılatla listenin 5.sırasına oturmayı başarmıştır. Ülkemizde Yenilmezler ismiyle izlenen film 2 saat 20 dakika boyunca hangi kahramanı en çok sevdiğine karar vermeye çalışmıştır.

Tüm süper kahramanların aynı sahnede görülmesine imkan tanıyan filmin başrol kahramanları arasında; Robert Downey Jr, Chris Evans, Mark Ruffalo, Chris Hemswort, Stellan Skarsgard, Scarlett Johansson ve Tom Hiddleston sayılabilir.

Avengers Fragmanı

 4- Jurassic World (2015)

 İzleyicinin ilk bölümüyle 1993’te tanıştığı serinin 2015 yapımı bu bölümünde heyecan ve aksiyon doruğa çıkıyor. Film 1 milyar 700 milyon dolarlık hasılatıyla Steven Spielberg’in başarısının Colin Trevorrow ile bir kez daha pekişmesini sağlamıştır.

Dördüncü bölümde macera ve aksiyona bilim kurgu ögeleri de dahil olarak izleyiciye farklı bir seyir keyfi sunulmuştur. 2 saat 5 dakika boyunca dinozorların dünyasını keşfetmeye ve bu esnada kimi zaman yerinden sıçramaya hazır olan sinema severler, Kosta Rika yakınlarındaki Pasifik kıyılarında bulunan Nublar Adası’ndan kaçışın yolunu arayacak.

Son bölümün başrol oyuncuları arasında; Chris Pratt, Bryce Dallas Howard, Nick Robinson, Ty Simpkins, Irrfan Khan ve Vincent D’Onofrio sayılabilir. Bu bölümün sonunda herkes dinozoların insanoğlunun oyuncağı olmadığını kabul etmesi hedeflenmiştir.

 Jurassic World (2015) Fragmanı

 3- Yıldız Savaşları: Güç Uyanıyor

 Serinin 7.bölümü gişede elde ettiği 2 milyar 100 milyon dolarlık hasılatla serinin en başarılı filmi olarak görülebilir. Filmin yaratıcısı olan George Lucas’ın işin içinde olmadığı ilk yapımın bu başarıyı elde etmesi hayranlıkla izlenebilir. Epik ve bilim kurgu türünün sevilen örnekleri arasında olan 2015 yılı yapımı bölüm, ülkemizde de aynı yıl izleyicinin karşısına çıkmıştır.

Yeni ve eski arasında kurulan muhteşem bir köprüye tanıklık eden izleyiciler, nefes kesen bir filmle yıllar yılı beklemelerinin karşılığını alıyor. Yönetmen koltuğunda J. J. Abrahams’ın oturduğu filmde başrol oyuncuları arasında; Daisy Ridley, John Boyega, Adam Driver, Harrison Ford, Mark Hamill, Carrie Fisher ve Lupita Nyong’o sayılabilir.

Yıldız Savaşları: Güç Uyanıyor Fragmanı

 2- Titanic

 1997 yılı yapımı James Cameron imzalı film, elde ettiği 2 milyar 250 milyon dolarlık gişeyle yıllardır yerini hiçbir filme kaptırmamıştır. 1912’de ilk seferine çıkan ve batan İngiliz yolcu gemisi Titanic’e farklı bir bakış açısı katan yönetmen, epik-romantik türün tarihine adını altın harflerle yazdırmayı başarmıştır.

Dünyanın hatırlamak istemediği felaketler arasında yer alan kazanın konusu film tarihinde sayısız isme ilham kaynağı olmayı başarmıştır. En az film ve başarılı oyuncular kadar etkili olan film müziği de seyir keyfini taçlandıran yardımcı detaylar arasında sayılabilir. Efsane filmin başrol oyuncuları arasında; Leonardo DiCaprio, Kate Winslet, Billy Zane, Kathy Bates, Gloria Stuart ve Bernard Hill sayılabilir.

Titanic Fragmanı

 1- Avatar

Tüm Zamanların En Çok Hasılatını Yapan Filmlerinin ilk sırasında yer alan film avatar dır. Efsane film elde ettiği gişeyle de listenin başına yerleşmeyi başarmıştır. 2009 yılı yapımı film 2 milyar 270 milyon dolarlık hasılatın sahibidir. Yönetmeni James Cameron’a da ayrı bir unvan katmayı başaran yapım için bilim kurgu türünün en başarılı örneği benzetmesi yapılabilir. 2 saat 42 dakikalık bir görsel şölen olarak anlatılmayan ancak yaşanması gereken şaheser; ses, renk, teknoloji ve hayal gücünün eşsiz bir uyumudur.

Pandora isimli uzak bir gezegende geçen filmde başrol oyuncuları arasında; Sam Worthington, Zoe Saldana, Sigourney Weaver, Stephen Lang, Wes Studi ve Giovanni Ribisi sayılabilir. Bütçesi 250 milyon doları aşan film, izleyiciden aldığı IMDB puanıyla da en çok beğenilen yapımlar arasında ilk sıralarda yer almıştır.

Avatar Fragmanı


Beğendin mi? Arkadaşlarınla Paylaş O Zaman!

412
148 shares, 412 points

Sizin Tepkiniz Nedir?

O Da Ne O Da Ne
13
O Da Ne
Korkunç Korkunç
130
Korkunç
Aman Tanrım Aman Tanrım
117
Aman Tanrım
Aşık Oldum Aşık Oldum
104
Aşık Oldum
Beğendim Beğendim
91
Beğendim
Çok Komik Çok Komik
78
Çok Komik
Şaşırdım Şaşırdım
65
Şaşırdım
Beğenmedim Beğenmedim
52
Beğenmedim
Üzüldüm Üzüldüm
39
Üzüldüm
Kızdım Kızdım
26
Kızdım

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar

Yorumlar

Bir Format Seç
Kişilik Testi
Kişilik hakkında bir şeyler ortaya çıkarmak isteyen bir dizi soru
Test
Bilgiyi kontrol etmeyi amaçlayan doğru ve yanlış cevapları olan bir dizi soru
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oy kullanmak
Makale
Gömülü ve Görseli Biçimli Metin
Açılır Liste
Kendi öğeni gönder ve en iyi gönderim için oy ver
Oylanabilir Liste
En iyi listeye karar vermek için oy kullan