Tüm Zamanların En iyi 10 Yabancı Dizisi


Dünyanın birçok yerinde yayınlanan bir kısmını izlediğimiz, bir kısmını ise merak ettiğimiz çok sayıda yabancı dizi bulunuyor. Bu dizilerin birçoğu ise efsaneleşmiş durumda ve yıllar geçse bile popülerliğini korumaya devam ediyor. Dahası arada bir tekrar tekrar izleniyor. İşte tüm zamanların en iyi 10 yabancı dizisini aşağıda paylaştığımız listede bulabilirsiniz.

İşte bu listede de gerek televizyon kanallarında yayınlanan gerek Netflix gibi internet üzerinden yayınlanan diziler arasında dünya çapında en iyi dizi olarak kabul edilen 10 tanesini sıralamaya çalışacağız. Bu listeyi hazırlarken gerek dünya sineme televizyon dünyasının otoriteleri arasında kabul edilen iMDB gerek ise insanların üzerinde bıraktığı etkiyi değerlendirerek hazırladık. En iyi dizi önerilerini burada paylaşmaya gayrat gösterdik.

En İyi Yabancı Diziler

Game of Thrones

Bu listede yer vereceğimiz ilk dizi bu. Ülkemizde de hatırı sayılır bir fan kitlesi bulunuyor. 2011 yılından bugüne kadar devam eden dizinin Türkçe karşılığı taht oyunları anlamına geliyor.

İnsanlar, iktidar ilişkileri, ihanet, olağanüstü güçler, krallar, kraliçeler, insanların belli bir noktaya gelmek için oynadıkları ayak oyunları gibi konulara yer verilmektedir.

Mistik yönleri de olan dizinin metaforlar üzerinden günümüz ilişkilerine gönderme yaptığı da açıktır ve nefessiz olarak dünyanın her yerinde en çok izlenen dizi olup IMDb puanı tamı tamına 9,5 ki bu bir dizi için oldukça yüksek olan bir puan. Dizinin türü aksiyon, macera, dram.

Lost

Aslında çok söze gerek yok. O Lost. Kayıp anlamına gelen dizinin final bölümü tüm dünyada nerede ise insanları evlere bağlamış ve nefesler tutulmuştu. Televizyon dünyasında yayınlanan en zekice diziler arasında geliyor ve şimdilik bir benzeri de yapılabilmiş değil. Hala izlemediyseniz artık izlemenizin zamanı gelmiş geçmiştir bile.

2004 ile 2010 yılları arasında yayınlanan dizinin konusu izleyenlerin çok iyi bildiği üzere bir uçak kazası ile başlıyor. Issız bir adaya düşen insanların başından geçen olayların anlatıldığı dizi uçaktakiler öldü mü ölmedi mi sorusunu çokça yayınlandığı dönem gündeme getirmişti. IMDb tarafından diziye verilen puan ise 8,5. Dizinin türü dram, gizem, macera, fantastik.

Narcos

Bu bir Netflix dizisi. Yani ücretli olarak internet üzerinden yayın yapan televizyonun yakın tarihte ülkemizden ilk yerli dizisi Muhafız televizyonda yayınlanmaya başladı. Biz bugünlerde Çağatay Ulusoy’un başrolde olduğu bu diziye kenetlendik ama 2015 ile 2018 yılları arasında yayınlanan Narcos oldukça ses getiren bir dizi olmuştu.

Bilindiği üzere Narcos ünlü uyuşturucu kaçakçısı Pablo Escobar üzerine yapılan bir dizi. Escobar üzerine çok sayıda film ve dizi yapılmasına rağmen bu alanda yapılan en iyi çalışma olduğu konusunda tüm dünya hem fikir. Oyuncunun diziye de katkısı oldukça büyük ayrıca. IMDb puanı ise 8,9. Dizinin türü Biyografi, suç, dram.

Shameless

Bizim Hikaye dizisinin bu diziden esinlenerek yayınlandığını zaten biliyoruz. 2011 yılından beri yayınlanıyor. Dizide tam anlamı ile her türlü marjinal karakteri bulmak mümkün. Ötekileştirilmiş, toplum içinde kendi doğruları ile kimseleri umursamadan eyvallahsız yaşayanların dizisi. Bu dizide masum olan yok.

Sapıklıklar, seks, eşcinsellik gibi tüm kavramlar dizinin içinde mevcut. Aslında belki hepsi aynı ailede olmasa da bir yerlerden karşımıza çıkan böyle tipler yok değil. IMDb puanı 8,7. Dizinin türü komedi, dram.

Seinfeld

Bu kadar dram, suç, macera dizileri arasında komedi dizilerini de atlamak olmaz. Üstelik bu dizi yayınlandığı dönem olan 1989 ile 1998 senesi arasında birçok ödül almış ve tam anlamı ile hafızalara kazınmış olan bir komedi dizisi.

Alanında adeta tartışılmaz lider olan bir diziyi izlemeyenler hiç kaçırmadan ön yargılara kapılmadan izlemeli. 169 bölüm. 22 dakika. 9 sezon. Üstelik IMDb puanı 8,9

Death Note

Bu dizi tüm otoriteler tarafından gelmiş geçmiş şu ana kadar en iyi animasyon dizi olarak kabul ediliyor. Türk diline çevrildiğinde karşılığı ölüm defteri. Tek bir sezon yayınlandı. O da 2006 ile 2007 yılları arasında.

Adı sizi ilk başta ürkütebilir ama izleyenlerin aşık olduğu bir dizi bu. Japonların alanında en iyisi olan dizinin daha sonra filmi yapılmış ama bu kadar beğenilmemiştir bunu da belirtmek gerekir özellikle. Gökten yere düşen ve üzerinde ölüm defteri yazan bir defter üzerinden giden bir dizi bu. IMDb puanı da oldukça yüksek ve 9,0. Dizinin türü ise Animasyon, suç, dram.

Fargo

Coen kardeşlerin çektiği kült olmuş, Oscarlı filmin diziye uyarlanmış hali ki en az film kadar başarılı. Bunun IMDb tarafından aldığı 9,0 tam puandan da anlıyoruz zaten. 2014 ile 2017 yılları arasında yayınlanan dizinin konusu bir iş adamının para bulmak için karısını kaçırtıp zengin kayınpederinden fidye istemesi üzerine.

Absürt bir tarzı var. Suç, mizah ve dramın iç içe geçtiği bir yapım var karşımızda. Üstelik her dönem farklı konular işlenmiş, alanında kült olmuş çalışmalardan. Türünün en iyi örneği olduğu kesin. Özellikle oyunculukları ile göz dolduran bir çalışma bu.

Six Feet Under

Altı metre altta olarak Türkçeye çevrilebilecek olan bir dizi var karşımızda. 2001 ile 2005 yılları arasında yayınlanan kara mizah türünün en iyi örneği olarak kabul edilen yayınlandığı dönem insanları ekran başına kilitleyen son derece özel bir çalışma var karşımızda. Oyunculuklar, görüntü kalitesi tam anlamıyla muhteşem.

Yayınlandığı sezonlarda alanında tüm ödülleri toplayan dizinin konusunu bilmeyenler için söylemek gerekir ise cenaze işleri ile ilgilenen ve aynı çatı altında yaşayan Fisher ailesinin yaşadıkları üzerine kurulu olan bir çalışma bu. IMDb puanı 8,7. Dizinin türü ise komedi.

Prison Break

Televizyon tarihinin en uzun soluklu dizilerinden bir tanesi. 2005 yılında yayınlanmaya başlayan dizi 2017 senesine kadar devam etti. Tam anlamı ile soluksuz olarak bir çırpıda tüm bölümlerinin izlenmek istendiği bir dizi var karşımızda. İzleyenler dizinin mutlaka devamının çekilmesini istiyor ve etkisi hala geçmeyen bir dizi olarak tanımlanıyor. Alanında kült olmuş bir dizi var karşımızda.

Dizinin konusuna baktığımızda ise bu bir kardeşlik öyküsü. İki kardeşten birisinin hapse girmesi ve diğerinin onu kurtarmak için verdiği üstün mücadeleyi çok kuvvetli bir senaryo ile hız kesmeden aktarıyor. Alanında tartışmasız en iyilerden. Dizinin IMDb puanı diğer diziler kadar yüksek değil 8.4 ama bu dizinin iyi olduğu gerçeğini değiştirmiyor. Türüne baktığımızda ise aksiyon, dram ve suç.

Breaking Bad

Listemizin en son sırasında tıpkı Game of Thrones gibi IMDb tarafından 9,5 gibi çok yüksek bir puan verilen bu dizi var karşımızda. 2008 2013 yılları arasında yayınlanan dizinin konusu ise şöyle: Eşine, çocuklarına, ailesine çok bağlı çok aşık bir adam var karşımızda ve bu adam sadece iki sene ömrü kaldığını öğreniyor.

İşte macera da tam bu noktada başlıyor. Sevdiklerine, yani geride kalacak olan ailesine o öldükten sonra rahat yaşamaları için her şeyi yapmaya karar verir ve bu noktada da kendince bir formül bulur ama yeni çıktığı yol onu bambaşka bir adam haline getirecektir. İşte böylesine sıra dışı bir yapım bu. Tam bir baş yapıt. Dizinin türü ise suç, dram, gerilim.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla Paylaş O Zaman!

394
129 shares, 394 points

Sizin Tepkiniz Nedir?

O Da Ne O Da Ne
130
O Da Ne
Korkunç Korkunç
117
Korkunç
Aman Tanrım Aman Tanrım
104
Aman Tanrım
Aşık Oldum Aşık Oldum
91
Aşık Oldum
Beğendim Beğendim
78
Beğendim
Çok Komik Çok Komik
65
Çok Komik
Şaşırdım Şaşırdım
52
Şaşırdım
Beğenmedim Beğenmedim
39
Beğenmedim
Üzüldüm Üzüldüm
26
Üzüldüm
Kızdım Kızdım
13
Kızdım

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar

Yorumlar

Bir Format Seç
Kişilik Testi
Kişilik hakkında bir şeyler ortaya çıkarmak isteyen bir dizi soru
Test
Bilgiyi kontrol etmeyi amaçlayan doğru ve yanlış cevapları olan bir dizi soru
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oy kullanmak
Makale
Gömülü ve Görseli Biçimli Metin
Açılır Liste
Kendi öğeni gönder ve en iyi gönderim için oy ver
Oylanabilir Liste
En iyi listeye karar vermek için oy kullan