Tüp Bebek Aşamaları Nelerdir?


Tüp Bebek Aşamaları Nelerdir? Tüp bebek tedavisi, hiçbir doğum kontrol yöntemi uygulamadığı ve bir yıl boyunca düzenli bir şekilde ilişki yaşadıkları halde bebek sahibi olamayan çiftlere uygulanan, alternatif bir üreme tedavisidir.

Ülkemizde oldukça yaygın olan tedavi yönteminde elde edilen başarılar, Avrupa ülkeleri arasında ilk yedi sırada yer almamızı sağlamıştır. Tüp bebek aşamaları titizlikle uygulandığında, tedavide elde edilecek başarı oranı da artmaktadır.

Yazının devamında tüp bebek aşamaları hakkında detaylı bilgiler edinebilir, tedavi sürecinin ana evrelerini öğrenebilirsiniz.

Tüp Bebek Aşamaları Nelerdir

Ön görüşme: Tüp bebek tanımında yer alan kriterlere uyarak tüp bebek uzmanına başvuran hastalar, öncelikli olarak bir ön görüşmeye tabii tutulur. Bu görüşme esnasında uzman doktor çifte, hamileliğin gerçekleşmeme sebebini anlamak ve daha önce herhangi bir tedavi yapılıp yapılmadığını öğrenmek için bilgi alır. Çiftin tedavi için uygun görülmesi, ancak muayene ile netlik kazanır.

Muayene: Çiftin muayene edilmesi de, tüp bebek aşamaları arasında yer alır.  Daha önce ön görüşme yapılarak muayeneye alınan çiftte, çocuk sahibi olmalarına engel olan nedenler incelenir. Erkeğin sperm kalitesi ve kadının yumurta kalitesi ile diğer tüm faktörler incelenerek, nasıl bir tedavi uygulanması gerektiğine karar verilir.

Yumurta geliştirme: Tedaviye adet döneminin ikinci veya üçüncü günü başlanılarak, kadının yumurta kapasitesi yeniden ele alınır. Yumurta gelişiminin sağlanması için kadının göbek ya da kolundan, tedavide kullanılan iğneler yapılır.

Yumurta toplama: Yumurtaların toplanması aşaması, tüp bebek aşamalarıarasında dikkatlice gerçekleştirilmesi gereken önemli aşamalardan birisidir. Bu işlem hastanın acı duymaması için, genel anestezi uygulanarak yapılır. Bu işlem sürerken, erkekten ise mastürbasyon yöntemi ile sperm alınır. Eğer erkekte sperm bulunamazsa, yumurta toplama işlemi yapılmayacaktır.

Döllenme: Elde edilen sperm ve toplanan yumurtalar, laboratuvar ortamında birleştirilerek döllenmesi sağlanır. Tüp bebek aşamaları esnasında elde edilen döllenmeye, embriyo adı verilmektedir.

Embriyo transferi: Yumurtaların döllenmesiyle elde edilen embriyolar, hastane ortamında kadının rahmine yerleştirilir. Tüp bebek tedavisinde bu işleme, embriyo transferi denilmektedir.

Son aşama: Son aşamada ise, embriyoların kadının rahmine tutunmasına yardımcı olacak ilaçlar verilir. 12 günlük bir süreçte gebeliği ilaçlarla desteklenen hastaya, 12 günün ardından gebelik testi yapılarak sonuç netlik kazanır.

Tüp bebek  aşamaları yukarıdaki gibi olup, her aşama uzman doktor tarafından titizlikle gerçekleştirilmelidir.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla Paylaş O Zaman!

0
5 shares

Sizin Tepkiniz Nedir?

O Da Ne O Da Ne
400
O Da Ne
Korkunç Korkunç
333
Korkunç
Aman Tanrım Aman Tanrım
266
Aman Tanrım
Aşık Oldum Aşık Oldum
200
Aşık Oldum
Beğendim Beğendim
133
Beğendim
Çok Komik Çok Komik
66
Çok Komik
Şaşırdım Şaşırdım
666
Şaşırdım
Beğenmedim Beğenmedim
600
Beğenmedim
Üzüldüm Üzüldüm
533
Üzüldüm
Kızdım Kızdım
466
Kızdım
admin

İmparator

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Çoktan Seçmeli Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Açık Liste
Submit your own item and vote up for the best submission
Oylanabilir Liste
Upvote or downvote to decide the best list item