Tüp Bebekte Sağlıklı Beslenme


Tüp Bebekte Sağlıklı Beslenme . Tüp bebek süreci, normal gebelik sürecine nazaran çok daha farklı bir süreçtir. Bu süreçte hamilelik için uygulanan tıbbi bir yardımcı tedavi yöntemi uygulandığından, bu tedaviye olumlu cevaplar alabilmek için hastanın her şeye daha fazla dikkat etmesi gerekir. Dikkat edilmesi gereken konulardan biriside, tüp bebekte sağlıklı beslenme konusudur.

Hastaların kendilerine daha dikkat etmeleri, daha sağlıklı ve düzenli beslenmeleri gerekmektedir. Tüp bebekte sağlıklı beslenme, tedavinin başarı oranını artıran önemli bir etkendir. Uzmanlar bu süreçte beslenmeye dikkat edilmesi durumunda, daha olumlu sonuçlar alındığı konusunda fikir birliği içerisindelerdir.

Tüp Bebekte Sağlıklı Beslenme Nasıl Olmalıdır?

Fast Food sakıncalıdır: Özellikle anne adayları, Fast Food tarzı beslenme alışkanlıklarından kesinlikle vazgeçmelidir. Bu gıdaların doyurucu özelliği bulunsa da, çok faydalı bir besleyici özelliği bulunmamaktadır. Bu gıdalar boş enerji sağlamakta olup, daha doğal gıdalara göre vücut için yarar sağlamamaktadır.

Kafeini azaltın: Kahve ve çay gibi kafein miktarı yüksek içecekler, tedavi sürecini olumsuz yönde etkilemektedir. Bu nedenle uzmanlar, hastaların kafeini en aza indirmeleri ve hatta tedavi boyunca uzak durmaları gerektiği konusunda uyarılarda bulunmaktadırlar.

D vitamini: D vitaminin yeterli miktarda alınması, Tüp bebekte sağlıklı beslenme için önemli olduğu kadar, genel vücut sağlığı açısından da önemlidir. Bu nedenle anne ve baba adayları, özellikle tedavi sürecinden birkaç ay öncesinden başlayarak yeteri kadar D vitamini almalıdır. D vitamini almanın en kolay yolu, güneş ışınlarıdır. Güneşin zararlı ışınlarının az olduğu saatlerde 20 dakika güneş ışınlarına maruz kalmak, D vitamini ihtiyacınızın bir bölümünü karşılayacaktır.

C vitamini: C vitamini de, tıpkı D vitamini gibi tüp bebekte sağlıklı beslenme açısından önemlidir. Hem baba, hem de anne adaylarının günlük C vitamini ihtiyaçlarını aksatmadan karşılamaları gerekir.  Portakal, mandalina, çilek, greyfurt ve limon gibi meyveler, C vitamini açısından zengindir.

A vitamini: Tüp bebekte sağlıklı beslenme için, günlük A vitamini ihtiyacının yeterli bir şekilde karşılanması gerekir. Özellikle balık ve diğer deniz ürünlerinde bol miktarda A vitamini bulunmaktadır.

Yukarıda sayılan vitamin çeşitlerinin yeteri kadar alınmaması, tüp bebek tedavi sürecini olumsuz yönde etkileyebilmektedir.

Bunların dışında yapmanız gerekenler, şunlardır:

Her gün en az bir bardak, taze sıkılmış meyve suyu için.

Mevsim meyve ve sebzelerini günlük olarak tüketin.

Alkol ve sigarayı, tedaviye başlamadan 3 ay öncesinden bırakın.

Stres gibi etkenlerden, uzak durmaya çalışın.

Doğa ile iç içe olun.

Rahat iç çamaşırları ve kıyafetleri tercih edin.

Tüp bebekte sağlıklı beslenme, tedavi sürecinde önemli bir faktördür. Bu nedenle tedavi için bir beslenme programı çıkarmaya, tedaviden yaklaşık 3 ay kadar önce başlayın. Bu süreyi uzatmak, tüp bebek tedavisindeki başarı oranını daha olumlu yönde etkileyecektir.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla Paylaş O Zaman!

384
124 shares, 384 points

Sizin Tepkiniz Nedir?

O Da Ne O Da Ne
52
O Da Ne
Korkunç Korkunç
39
Korkunç
Aman Tanrım Aman Tanrım
26
Aman Tanrım
Aşık Oldum Aşık Oldum
13
Aşık Oldum
Beğendim Beğendim
130
Beğendim
Çok Komik Çok Komik
117
Çok Komik
Şaşırdım Şaşırdım
104
Şaşırdım
Beğenmedim Beğenmedim
91
Beğenmedim
Üzüldüm Üzüldüm
78
Üzüldüm
Kızdım Kızdım
65
Kızdım

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar

Yorumlar

Bir Format Seç
Kişilik Testi
Kişilik hakkında bir şeyler ortaya çıkarmak isteyen bir dizi soru
Test
Bilgiyi kontrol etmeyi amaçlayan doğru ve yanlış cevapları olan bir dizi soru
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oy kullanmak
Makale
Gömülü ve Görseli Biçimli Metin
Açılır Liste
Kendi öğeni gönder ve en iyi gönderim için oy ver
Oylanabilir Liste
En iyi listeye karar vermek için oy kullan