Tüp Bebekte Sağlıklı Beslenme


Tüp Bebekte Sağlıklı Beslenme . Tüp bebek süreci, normal gebelik sürecine nazaran çok daha farklı bir süreçtir. Bu süreçte hamilelik için uygulanan tıbbi bir yardımcı tedavi yöntemi uygulandığından, bu tedaviye olumlu cevaplar alabilmek için hastanın her şeye daha fazla dikkat etmesi gerekir. Dikkat edilmesi gereken konulardan biriside, tüp bebekte sağlıklı beslenme konusudur.

Hastaların kendilerine daha dikkat etmeleri, daha sağlıklı ve düzenli beslenmeleri gerekmektedir. Tüp bebekte sağlıklı beslenme, tedavinin başarı oranını artıran önemli bir etkendir. Uzmanlar bu süreçte beslenmeye dikkat edilmesi durumunda, daha olumlu sonuçlar alındığı konusunda fikir birliği içerisindelerdir.

Tüp Bebekte Sağlıklı Beslenme Nasıl Olmalıdır?

Fast Food sakıncalıdır: Özellikle anne adayları, Fast Food tarzı beslenme alışkanlıklarından kesinlikle vazgeçmelidir. Bu gıdaların doyurucu özelliği bulunsa da, çok faydalı bir besleyici özelliği bulunmamaktadır. Bu gıdalar boş enerji sağlamakta olup, daha doğal gıdalara göre vücut için yarar sağlamamaktadır.

Kafeini azaltın: Kahve ve çay gibi kafein miktarı yüksek içecekler, tedavi sürecini olumsuz yönde etkilemektedir. Bu nedenle uzmanlar, hastaların kafeini en aza indirmeleri ve hatta tedavi boyunca uzak durmaları gerektiği konusunda uyarılarda bulunmaktadırlar.

D vitamini: D vitaminin yeterli miktarda alınması, Tüp bebekte sağlıklı beslenme için önemli olduğu kadar, genel vücut sağlığı açısından da önemlidir. Bu nedenle anne ve baba adayları, özellikle tedavi sürecinden birkaç ay öncesinden başlayarak yeteri kadar D vitamini almalıdır. D vitamini almanın en kolay yolu, güneş ışınlarıdır. Güneşin zararlı ışınlarının az olduğu saatlerde 20 dakika güneş ışınlarına maruz kalmak, D vitamini ihtiyacınızın bir bölümünü karşılayacaktır.

C vitamini: C vitamini de, tıpkı D vitamini gibi tüp bebekte sağlıklı beslenme açısından önemlidir. Hem baba, hem de anne adaylarının günlük C vitamini ihtiyaçlarını aksatmadan karşılamaları gerekir.  Portakal, mandalina, çilek, greyfurt ve limon gibi meyveler, C vitamini açısından zengindir.

A vitamini: Tüp bebekte sağlıklı beslenme için, günlük A vitamini ihtiyacının yeterli bir şekilde karşılanması gerekir. Özellikle balık ve diğer deniz ürünlerinde bol miktarda A vitamini bulunmaktadır.

Yukarıda sayılan vitamin çeşitlerinin yeteri kadar alınmaması, tüp bebek tedavi sürecini olumsuz yönde etkileyebilmektedir.

Bunların dışında yapmanız gerekenler, şunlardır:

Her gün en az bir bardak, taze sıkılmış meyve suyu için.

Mevsim meyve ve sebzelerini günlük olarak tüketin.

Alkol ve sigarayı, tedaviye başlamadan 3 ay öncesinden bırakın.

Stres gibi etkenlerden, uzak durmaya çalışın.

Doğa ile iç içe olun.

Rahat iç çamaşırları ve kıyafetleri tercih edin.

Tüp bebekte sağlıklı beslenme, tedavi sürecinde önemli bir faktördür. Bu nedenle tedavi için bir beslenme programı çıkarmaya, tedaviden yaklaşık 3 ay kadar önce başlayın. Bu süreyi uzatmak, tüp bebek tedavisindeki başarı oranını daha olumlu yönde etkileyecektir.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla Paylaş O Zaman!

0
3 shares

Sizin Tepkiniz Nedir?

O Da Ne O Da Ne
266
O Da Ne
Korkunç Korkunç
200
Korkunç
Aman Tanrım Aman Tanrım
133
Aman Tanrım
Aşık Oldum Aşık Oldum
66
Aşık Oldum
Beğendim Beğendim
666
Beğendim
Çok Komik Çok Komik
600
Çok Komik
Şaşırdım Şaşırdım
533
Şaşırdım
Beğenmedim Beğenmedim
466
Beğenmedim
Üzüldüm Üzüldüm
400
Üzüldüm
Kızdım Kızdım
333
Kızdım
admin

İmparator

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Çoktan Seçmeli Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Açık Liste
Submit your own item and vote up for the best submission
Oylanabilir Liste
Upvote or downvote to decide the best list item