Türk Futbolunun Son Durumu


Türk Futbolunun Son Durumu . Kötü bir futbol sezonunun daha sonuna gelmiş bulunmaktayız. Kötü futbollar ve hakemlerle geçip biten bir sezon… Takımlar yeni sezon için transfer çalışmalarına daha sezon bitmeden başlamışlardı bile. Takımların ensesinde UEFA’nın financial fair play baskısı varken bu transferler nasıl olacak? Bir düşünelim. En büyük 5 lige bakalım. Adamlar çatır çatır yıldız transferleri yapabiliyorlar da bizim takımlarımız neden kiralık ya da bonservisi elinde olan futbolculara yöneliyorlar?

Öncelikle çoğu spor yorumcusu ve yazarının da bahsettiği şeylere ayrıntılı olarak değinmek istiyorum.

Türk Futbolunun Son Durumu

Ligimizdeki Türk Genç Oyuncular Ve Altyapılar

Bizde malum alt yapıdan gelen genç oyunculara pek fırsat verilmez ama en çok onlara fırsat verilmeli. “Fırsat verilenlerin hali ortada çoğu şımarıyor ve çalışmıyor!” diyenleri duyar gibiyim. Evet fırsat verilenler çok şımarıp çalışmayı kesiyor olabilirler ama unutmayalım ki onlara doğru olanı göstermesi gerek kişiler hocalarıdır. Hocaları üstlerine düşüp çalışmaları için uğraşmalı, medyamızın da en sevdiği işten, yani futbolcuyu sürekli pohpohlayıp şımartmaktan vazgeçmesi lazım.

Taraftarlarımız alt yapılardan çıkan genç yetenekleri görünce daha çok heyecanlanıyorlar. İyi futbolun temellerini alt yapılarda atmalıyız ki gençlerimiz yeteneklerini A takımlara çıktıkları zaman göstersin ve biz futbol severlerin gözleri de bayram etsin.

Yıldız Futbolcular Ve Genç Futbolcular

Yıldız futbolcu transferleri taraftarları her zaman heyecanlandırır. Ama alt yapılardan çıkan genç yetenekler de taraftarları çok heyecanlandırıyor. O zaman kulüplerin şapkayı önlerine koyup düşünme zamanı.

Kulüplerimiz transferlerde ayağını yorganına göre uzatmak zorundalar çünkü financial fair play var. O zaman 3 tane yıldız futbolcu alınacağına 1 tane alınacak ama 2 tane daha transfere ihtiyaç var. İşte burda devreye genç oyuncular girmeli. Nasıl mı? Alt yapıları sağlam temeller üzerine kurmalısınız ki genç futbolcular takıma kısa bir sürede uyum sağlayabilsin. Uyum sağlarken de yıldız futbolculardan bir şeyler öğrenip tecrübe kazansınlar.

Türk Futbolunun Son Durumu

SONUÇ

İspanya, İngiltere, Almanya, Fransa ve İtalya. Dünyanın en büyük 5 ligi. Bu 5 ligdeki büyük takımlar yeri gelince çok büyük bonservis bedelleri ödeyebiliyorlar ve financial fair play bunlara işlemiyor. Çünkü bu liglerdeki takımlar sistematik çalışıyorlar, alt yapılara önem veriyorlar, iyi futbol maçları izliyoruz ve bu yüzden yayın hakları bile ateş pahası.

Bu liglere yetişmek çok kolay değil ama sistemli çalışma ve iyi yöneticilerle bu liglerdeki kulüplerle yarışabilecek duruma gelebiliriz. Bunu yapabilmek için öncelikle alt yapılara yönelmek lazım. Yıldız futbolculara asla karşı olmadım ve bu yüzden diyorum ki yıldız futbolcu alınsın ama genç futbolcularımız da onların yanında şans bulabilsin. Başkanlar ve yöneticiler birbirleriyle iyi anlaşsın, taraftarları birbirlerine düşürmesin.

Ancak bu şekilde financial fair play kriterlerini yenebiliriz, futbolumuzu geliştirebiliriz ve yayın haklarını yukarıya çekeriz. Bu sayede dünyanın saygı duyduğu ve beğenerek izlediği bir lig olabiliriz.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla Paylaş O Zaman!

378
119 shares, 378 points

Sizin Tepkiniz Nedir?

O Da Ne O Da Ne
91
O Da Ne
Korkunç Korkunç
78
Korkunç
Aman Tanrım Aman Tanrım
65
Aman Tanrım
Aşık Oldum Aşık Oldum
52
Aşık Oldum
Beğendim Beğendim
39
Beğendim
Çok Komik Çok Komik
26
Çok Komik
Şaşırdım Şaşırdım
13
Şaşırdım
Beğenmedim Beğenmedim
130
Beğenmedim
Üzüldüm Üzüldüm
117
Üzüldüm
Kızdım Kızdım
104
Kızdım

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar

Yorumlar

Bir Format Seç
Kişilik Testi
Kişilik hakkında bir şeyler ortaya çıkarmak isteyen bir dizi soru
Test
Bilgiyi kontrol etmeyi amaçlayan doğru ve yanlış cevapları olan bir dizi soru
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oy kullanmak
Makale
Gömülü ve Görseli Biçimli Metin
Açılır Liste
Kendi öğeni gönder ve en iyi gönderim için oy ver
Oylanabilir Liste
En iyi listeye karar vermek için oy kullan