Türk Kahvesinin Faydaları Nelerdir ?


Bazılarımız için Türk kahvesi olmazsa olmazlardandır. Tarihi, Osmanlı dönemine kadar uzanan Türk kahvesi; günümüzde hala konumunu korumaktadır. Türk kahvesinin makbul olanı bakır cezvede, kısık ateşte bol köpüklü olarak pişirilmesidir. Eskiden bakır cezvelerde yapılıp sunulan Türk kahveleri, günümüzde daha pratik bir hale getirilerek elektronik makinelerde yapılmaya başlanmıştır. Lezzet farkı da hemen hemen yok diyebiliriz. Türk kahvesinin faydaları bir değil bir çokdur. Bunların hepsini aşağıda sıraladık.

Osmanlı döneminden itibaren büyük bir keyifle içilen Türk kahvesi, sunumu ile de göz doldurmalıdır. Küçük fincanlarda, yanında su ve lokumu ile sunulmaktadır. Bu geleneksel hale getirilmiş bir durumdur artık. Diğer kahvelere oranla Türk kahvesinin kıvamı daha yoğundur ve bu sebeple de damakta bıraktığı tat daha uzun sürelidir.

Dünyada kahve türleri arasında; telve ile sunulan ilk kahve türü, Türk kahvesidir. Bu özelliği ile de çok orijinal bir yere sahiptir. Bu durum itibari ile de UNESCO tarafından 2013 tarihinde; “İnsanlığın Somut Olmayan Kültürel Mirası Temsili Listesi” ne girmeye hak kazanmıştır. Çok lezzetli bir içecek olmasının yanında birçok da faydası bulunmaktadır. Bu yazımızda Türk kahvesinin faydaları neler onlara değineceğiz.

Türk Kahvesi Ömrü Uzatıyor

Türk kahvesi, bazı kesimler tarafından zararlı olduğu dile getirilse de zamanla bu tutumun dayanaksız olduğu ortaya çıkmıştır. Hatta bu düşüncenin aksine sağlığa birçok faydasının olduğu ortaya konmuştur. Bu faydaların en başında ise “ömrü uzattığı” iddiası geliyor. Türk kahvesi, telve ile pişirildiği için bir antioksidan görevi görüyor. Antioksidanlar da kanser riskini azalttığı için; Türk kahvesi ömrü uzatıyor diyebiliriz.

Bu anlattıklarımızın havada kalmaması adına Türk kahvesi hakkında yapılan bu yorumların; dayanaklarını da dile getirmek isteriz. Harvard Üniversitesi’nin kahve hakkında yaptıkları araştırmalar neticesinde kahvenin ömrü uzattığı sonucuna ulaşmışlardır. Yaptıkları araştırma; Türk kahvesi üzerine olmasa da granül kahve üzerinedir. Ancak; hepimiz de biliyoruz ki Türk kahvesinin, diğer sıradan granül kahvelere oranla besin değeri daha yüksektir. 

Türk Kahvesi Yağ Yakıyor

Türk kahvesi özellikle Türklerin vazgeçemediği içeceklerin başında gelmektedir. Çoğu insan kahveyi keyif amacı ile içer ve sunumuna da önem verir. Tüm bunların yanında Türk kahvesinin bir artısı daha vardır; o da yağ yakıcı olmasıdır. Türk kahvesi tok tutucu özelliği ile az yemek yemenizi sağlıyor ve bu da zayıflamanıza yol açıyor. Türk kahvesi diğer granül kahvelere oranla daha fazla kafein içerdiği için; metabolizmayı hızlandırıyor ve yağ yakmanızı sağlıyor. Eğer zayıflamak istiyorsanız günde 2 fincan kahve içerek yağ yakabilirsiniz. Ancak; zayıflayayım deyip de bu miktarı artırmayınız. Her şeyde olduğu gibi kahvenin de fazlası zarar olacaktır. Kahveyi gündüz vakti tüketmenizi öneriyoruz çünkü vücudun insülin değerlerine etki edebilmektedir. Türk kahvesi yağ yakıyor fakat; sırf yağıyor diye de düzeniniz dışına fazla çıkmamanızı öneriyoruz.

Türk Kahvesi Alzheimer Riskini Azaltıyor

Alzheimer hastalığı ne yazık ki dünyada en hızlı yayılan hastalıkların başında gelmektedir. Alzheimer hastalığı genellikle 60 yaş civarında görülen, beyindeki yararlı hücrelerin ölmesi sonucu meydana gelen bir tür hastalıktır. Yani kısaca zihin işlevlerinde meydana gelen deformasyonlar olarak açıklayabiliriz. Türkiye Alzheimer Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Doç. Dr. Başar Bilgiç Türk kahvesinin Alzheimer riskini azalttığını vurguluyor.

Bunlara ek olarak; kahve ve kakao hakkında şu bilgilere değiniyor: Yapılan araştırmalar neticesinde kahve içmek; bunama hastalığının önüne geçebiliyor. Bilgiç’e göre hiç kahve içmeyen bir insan ile, günde en az 1 fincan kahve içen insanın demans hastalığına yakalanma riski aynı değildir. 

Türk Kahvesi Diyabete İyi Geliyor

Çağımızın en sık rastlanan hastalıklarından biri olan diyabet; günümüzde ciddi bir sorun haline gelmiş durumdadır. Diyabete bir önlem alınmadığı taktirde ya da hastalık çok ilerlemiş ise; ölümlere sebep olabilir. Ancak bu hastalığa iyi gelen birçok besin, vitamin vardır. Bunların başında da Türk kahvesi gelmektedir. Scientific Information on Coffee (ISIC) Enstitüsü kahve hakkında bir araştırma yapıyor ve şaşırtıcı sonuçlar elde ediyor. Kahve, diyabet riskini % 25 oranında azaltıyor.

Yapılan bu araştırma Türk kahvesi üzerinde olmasa da granül kahveler üzerinde yapılmıştır. Ancak hepimiz biliyoruz ki ve birçok kurum tarafından da kanıtlanmış ki; Türk kahvesi diğer kahvelere göre besin değeri daha yüksektir yani daha yararlıdır. Bunun nedeni ise içerdiği antioksidan miktarının yüksek olmasıdır. 

Türk Kahvesi ve Cilt Sağlığı

Türk kahvesi hakkında yapılan birçok araştırmaya bir yenisi daha eklendi ve ortaya Türk kahvesinin cilt sağlığına çok iyi geldiği ortaya çıktı. Eğer düzenli bir şekilde, gereken bir miktarda kahve tüketimi yapılırsa cilt sağlığında gözle görülebilir farklar yarattığı belirtilmiştir. Seul Üniversitesi’nin yaptığı araştırmalar sonucunda ortaya çıkan bu veri; uygulayan kişiler tarafından da onaylanmıştır.

Buradan da anlıyoruz ki kahveyi sadece tüketerek değil telvesini cildimize sürerek de kullanabiliyoruz. Ancak bu kullanım için bazı standartlar belirlenmiştir. Bu miktara uymak cilt sağlığınız için çok önemlidir. Zira her şeyde olduğu gibi bunun da fazlası zarardır. 

Türk Kahvesi ve Tansiyon

Genel kanıya göre Türk kahvesi tansiyon hastalarına iyi gelmemektedir. Bu doğru bilinen yanlışlardan bir tanesidir. Yapılan araştırmalar neticesinde bu düşüncenin yanlış olduğu ispatlanmıştır. Türk kahvesi, diğer dünya kahvelerinin çoğuna oranla daha yüksek kafein oranına sahiptir. Ancak yine de bazı hastalarda bu durum gözlenmiştir ve tansiyon değerlerinde bir değişikliğe sebebiyet vermediği gözlemlenmiştir.

Hatta bazı araştırmalara göre ise; günde en az 1 fincan kahve içmenin tansiyon hastalarına iyi geldiği gözlemlenmiştir. Harvard Üniversitesi’nin yaptığı bir araştırmaya göre ise; kahve hipertansiyon riskini ciddi derecede azaltıyor. Bu araştırmada da kahvenin tansiyona olumlu etkilerinin olduğunun altı çizilmiştir. Ancak size önerimiz; her ne olursa olsun gerektiğinden fazla kahve tüketimi yapmamanız gerektiğidir. Günde en fazla 3 fincan kahve içmenizi öneririz. 3 fincanın üzerine çıktığınızda yan etkilerine maruz kalmamak; işten bile değildir. 

Yukarıdaki yazımızda türk kahvesinin faydalarını sıralamış olduk


Beğendin mi? Arkadaşlarınla Paylaş O Zaman!

389
125 shares, 389 points

Sizin Tepkiniz Nedir?

O Da Ne O Da Ne
39
O Da Ne
Korkunç Korkunç
26
Korkunç
Aman Tanrım Aman Tanrım
13
Aman Tanrım
Aşık Oldum Aşık Oldum
130
Aşık Oldum
Beğendim Beğendim
117
Beğendim
Çok Komik Çok Komik
104
Çok Komik
Şaşırdım Şaşırdım
91
Şaşırdım
Beğenmedim Beğenmedim
78
Beğenmedim
Üzüldüm Üzüldüm
65
Üzüldüm
Kızdım Kızdım
52
Kızdım

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar

Yorumlar

Bir Format Seç
Kişilik Testi
Kişilik hakkında bir şeyler ortaya çıkarmak isteyen bir dizi soru
Test
Bilgiyi kontrol etmeyi amaçlayan doğru ve yanlış cevapları olan bir dizi soru
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oy kullanmak
Makale
Gömülü ve Görseli Biçimli Metin
Açılır Liste
Kendi öğeni gönder ve en iyi gönderim için oy ver
Oylanabilir Liste
En iyi listeye karar vermek için oy kullan