Şimdi Üye Ol

Giriş

Parola Sıfırlama

Şifreni mı unuttun? Lütfen e-mail adresinizi giriniz. Bir bağlantı alacaksınız ve e-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturacaksınız.

Soru ekle

Ülkelerin Corona Virüs Tedbirleri: Hangi Ülke Ne Kadar Bütçe Ayırdı?

Ülkelerin Corona Virüs Tedbirleri: Hangi Ülke Ne Kadar Bütçe Ayırdı?

Dünya geneline yayılan corona virüsü salgını tüm ülkelerin ekonomisini de alt üst etti. Üretim ve ihracat neredeyse durma noktasına geldi. Birçok ülkede sokağa çıkma yasağı ilan edildi ve hiçbir dükkan çalışmıyor. İşte ülkelerin corona virüs tedbirleri yazımızda.

Corona virüs salgını hem sosyal yaşamı hem de ekonomiyi olumsuz etkiledi

Aralık ayında Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan koronavirüs salgını şu ana dek yaklaşık 10 bin kişinin ölmesine sebebiyet verdi. Her geçen gün virüse yakalananların ve hayatını kaybedenlerin sayısı ciddi miktarlarda artış gösteriyor. Dünya Sağlık Örgütü (WHO), koronavirüsü küresel pandemi olarak tanımlamıştı.

Uluslararası bir çok etkinlik ve konferans iptal edildi ya da ileri bir tarihe ertelendi. Ülke liderlerinin buluşacağı zirvelerin çoğu iptal edildi, iptal edilmeyenler ise telekonferans yoluyla gerçekleştirildi.

Spor müsabakaları ertelendi

Dünya üzerinde birçok lig iptal edildi. Futbol ligleri, basketbol ligleri, voleybol ligleri hepsi ertelendi. Avrupa Futbol Şampiyonası yani Euro 2020 de ertelenen müsabakalar arsaında yer alıyor.

Borsalar düşüşte, devletler önlem almaya çalışıyor

Milan, Italy – 13 March 2020: A pharmacist wearing a protective face mask delivers goods to a customer as restrictive measures are taken to contain the Coronavirus outbreak (Photo by Piero Cruciatti/Sipa USA)

Ülkeler arası uçuşlar kısıtlandı. Ülkeler, diğer ülkelere giden ve gelen uçuşlara kısıtlama getirdi. Havayolu şirketlerinin borsalarında ciddi düşüşler görülmeye başlandı. Sokağa çıkmaya korkan halk, alışveriş yapamaz oldu. Birçok restoran, cafe, dükkan, mağaza kapandı. Ekonomi neredeyse durdu. Küçük ve büyük ölçekli işletmeler ve işe gidemeyen halk için devletler önlemler almaya çalışıyor.

Dünya ülkeleri koronavirüs ile mücadeleye ne kadar bütçe ayırdı?

Türkiye – 100 milyar TL (15.3 milyar dolar)
ABD – 1 trilyon dolar
Fransa – 373 milyar dolar
Almanya – 614 milyar dolar
İspanya – 216 milyar dolar
İngiltere – 412 milyar dolar
Japonya – 19 milyar dolar
Çin – 16 milyar dolar
İtalya – 27.3 milyar dolar
Güney Kore – 14.2 milyar dolar
Kanada – 83 milyar dolar

Bunun yanında Uluslararası Para Fonu (IMF), koronavirüs salgınının küresel ekonomiyi olumsuz etkilerini engellemeye yönelik 1 trilyon dolarlık kaynağı kullanmaya hazır olduklarını açıkladı.

hakkında Oğuzhan

Cevap bırakın