Uncharted Oyununun Hikayesi


Sony Computer Entertainment tarafından yapımcılığı üstlenilen yalnızca PlayStation 4’e özgü olarak geliştirilen, Naughty Dog tarafından geliştirilen bir video oyunu Uncharted 4: A Thief’s End

Uncharted Oyununun Hikayesi

Uncharted 3’den sonra aradan 3 yıl gibi bir süre sonra Nathan Drake, servet avcılığını bırakır. Fakat Drake’nin kardeşi Sam’ın başı beladadır ve kendini kurarması için kardeşinden yardım ister bunu haber alan Drake çok değişik bir maceraya doğru sürüklenecektir.

Uzun zaman önce Kpatan henry Avery’nin kybolmuş olan bir hazinesi vardır bu hazinenin peşlerine düşen Sam ve Drake kardeşler Madagaskar ormanlarının en derinlerine doğru bir yolculuğa çıkar ve amaçları Libertalia’yı bulmaktır.

Uncharted 4: Bir Hırsızın Sonu, Avery’nni hazinesini bulabilmek için oyuncuları uzaklardaki şehirlere, orman adalarına ve karlı kaplı dağlara kadar dünyanın her tarafında geçen bir yolculuğa gönderiyor.

PlayStation konusunda Sony ülkemize bayağı bir yatırımda bulunmuştur. PS oyunlarında genelde altyazı ve Türkçe menü desteği bulunduran Sony, çok oynanan oyunlar arasında giren Uncharted’ın son oyununu yani Uncharted 4: A Thief’s End ‘i türkçe olarak çıkarmaya kararlı.

Bu oyunun diğer oyunlardan farklı özelliği PlayStation 4’e özel olarak çıkartılması olacaktır. Türkçe altyazı değil Türkçe dublaj bir oyun içerecek bu sayede Türk oyuncular oyuna kısaca adapte olabilecek ve detayları kavrayabilecek.

İşte Uncharted Oyununun Hikayesi

Uncharted 3: Drake’s Deception’dan sonra üç yıl geçmiş olan oyunda yeni çıkan Uncharted 4: a thief’s end ‘de Victor Sullivan’ı Ege Aydan, Nathan Drake’yi Okan Düvenci, Zev ve Knot’u Kadir Özübek, Elena’yı Ceyda Düvenci, Sam’i ise Rıca Karaağaçlı seslendiriyor olacak.

Yukarıda verdiğimiz isimlerden seslendirme için iyi kişilerin olduğunu çıkarım yapabiliriz. Ekim ayında çıkan Uncharted: The Nathan Drake Collection ‘da da türkçe dublaj desteği vardı bu oyunu sizlerde PlayStation 4 konsolunda aksiyonlu bir biçimde yaşayabilirsiniz.

Uncharted 4: a thief’s end oyununun şu anda beta testleri devam etmekte ve ön satışta olan oyun 189 TL ile satın alınabiliyor. 18 Mart 2016 tarihinde oyun piyasaya sürüldü. Oyunu ilk oynayan kişilerin yorumu ise mükemmel bir şekilde işlemeye devam ediyor. Çok güzel bir oyun keyfi sizleri bekliyor.

Uncharted 4‘ün betasını oynayan kullanıcı yoruları şunlar. Genel olarak uncharted 3 de olduğu gibi eğlenip stres atma bana sağladı. Betayı oynayabilirsiniz uncharted simgesi altında bulunan simgeye tıklayıp 10gb dosyayı indirebilirsiniz.

Karakter olarak 6 tane var. Marlom, Sam ve diğer karakterler mevcut. Herkes aynı karakteri alıyor. Uncharted‘ın genel yapısına baktığımızda hareketli bir yapısı var bu zaten 3. oyunun multiplayer’ında görünmüştü.

Büyüler oyunun multiplayer modunu eğlenceyi arttıracak bir şekilde etkilemiş oluyor. Hoş bir eklenti her karakter için dört farklı slot oluyor. Oyun içinde yapılan her hareketten para kazanılıyor. 650 ye totem dikiliyor ve belirli aralıklarla herkesi bulmaya başlıyor. Yeteneğe göre r1 r2 yapabilirsiniz. Bir yeteneği alıyorsunuz bunu bir kere kullandığınızda fiyatı artıyor ki onu bir daha kullanabilirsiniz. Aynı yetenekleri hep kullanmaya kalkarsanız eksi puan oluyor.

Metalar hep belirli şeyler kullanıyor bunda 4 farklı elemanı da kullanmayı sağlıyor. Karşı tarafın rakip oyuncusunu tutuğunuzda tarıyorsunuz ve rakip kurtulamıyor oyun bir dengeye oturmuş. el bombası bir tane hakkınız var ve bir dakika süresi var oyunun ilk açılışında karakter seçimi yapılıyor.

Oyunda çok fazla silah var. İnanılmaz çok açılacak şey var. İlk başta hazır şeylerle başlıyorsunuz nişancı saldırı gibi. Yeterince seviye kastığınızda artık kendinize özel klaslar üretebiliyorsunuz. Hikaye modundaki eğlenceli oynayış multiplayer ile dengeleniyor.

Bazen tuş karıştırması oluyor şarjör değiştirirken üçgene basmanız gerekmekte. Kontrol mekanizmasına alışmanız lazım. Çok ağır bir saldırı yapmadığınız sürece adamı öldüremiyorsunuz. Uzaktan sıkarak öldürebilirsiniz.

Uncharted 4 betası kullanıcıları memnun etti. 1 hafta gibi bir süre beta yayında olacak. İndirin ve eğlencenin tadını çıkarabilirsiniz.

10 Mayıs 2016 da türkçe dublaj olarak satılacak olan Uncharted 4: A Thief’s End , PS4 olan herkes oynayabilecek. Başta sınıflar seçiliyor. Sınıf olarak saldırı, destek, atılgan, taktiksel, keşif, kısa menzil olarak seçiniz.

Tipleri seçip özelleştirebilmeniz mümkün kılan oyunda yeşillik dağlık bir bölgede olacaksınız. Vurulursanız ölmeniz biraz zaman alıyor yerde yatarken karşı takım sizi yumruklayabilir mistik gücünüz de mevcut olan Uncharted 4 ‘de option seçiminde ekipman değiştirebilirsiniz.

Uncharted 2: Among Thieves de Nathan Drake’nin ikinci hikayedir. Öncesi bilinmeyen bir tren kazası olur ve kahramanımız karnından yaralanmış bir şekilde başlangıcı yapıyor. Flashback olarak hazırlanan senaryo 4 5 ay öncesine dönüş yapıyor.

Bu sırada değişik bir macera Drake’nin eski ortağı olan Harry Flynn tarafından söylenir. Müşteri İstanbul Saray Müzesi’nde bulunan bir yağdanlığı peşine düşmüştür ve bunun için ciddi paralar vermeye hazırdır.

Drake bu işten biraz şüphelense dahi eski dostuna güvenmeyi tercih eder ve gece yarısı sarayın kanalizasyon yakınına bir tekne ile yaklaşırlar. İçeri girer girmez muhteşem bir manzara oyuncuları beklemektedir. Şark motifleriyle süslenmiş karanlıkla efektlenmiş bir mimari fakat tuhaf olan kısım içeride ki tüm bekçiler klonlanmış bir halde olup Latin Amerikalılara benzemesi.

Hatta güvenlik görevlilerine yakalandığınızda onlar sizi burada olmamalıydınız diye uyarıyorlar.  Nesneyi bulan Flynn ve Drake anahtarın denize atıldığını söyleyerek Drake’ye gözdağı vermeyi denerler.

Drake saflığını koruyarak türk polisinin bu kişileri yakalayacağını söyler. Drake 3 ay boyunca malesef hapis yatmak zorunda kalır ve kahramanımız kendi kendine konuşmaya başlar.

Yakın dövüş kısımına her oyunda yapılacağı düşünülen bir takım eklemeler yapılmış. Düşmanları boğma, fiske atma, arkasından sessizce yaklaşıp tekme indirme gibi özelliklerle düşmanı yok edebiliyorsunuz.

Üstelik bir bölümde çarkların döndüğü bir mekanizmada var. Orayı ilk gördüğümde prince of persia’da olan aynı etkiyi uncharted 2 de de hissedebileceğinize eminim.

Oyunların en önemli özelliği bence kamera açıları. Uncharted 2: Among Thieves bu konuda güzel davranmış fakat bazı kısımlarda ister istemez bu yüzden sinirlenebiliyorsunuz.

Aksiyon aksiyon dememize bakmayın macera tutkunları için de vazgeçilmez bir oyun olma özelliği var diye düşünüyorum. Oyunun pek çok yerinde küçük büyük bulmacaları çözmeniz gerekecektir.

Bunları çözmek için mantığınızın küçük bir kısmını dahi kullansanız bulabilirsiniz fakat olur da bulamazsanız internette aratarak rahatlıkla çözebilirsiniz. Arada bir not defterinize bakmanızı tavsiye ederim.

Uncharted 2: Among Thieves ‘de dış mekan ve ana karakter tasarımları gerçekten çok başarılı. Birbirinden değişik 4 seçenek mevcut. Deathmatch ‘ta en fazla beş kişiden oluşan iki takım birbiriyle savaşması mümkündür.

Plunder kelime anlamından da anlaşılacağı üzeren talan etmek her iki takım hazineyi çalıp kendi alanına getirmeye çalışıyor. Beşer kez yapılan maçta en az 3 tanesini kazananın galip geldiği oyun Elimination.

En son olarak da bayrak kapmaca mantığıyla aynı fakat bir kaç yerde farklılık gösteren oyun chain reaction. Uncharted 2: Among Thieves için uzun bir yazı olduğunun farkındayım fakat bilmeniz gerekenler bu şekilde muazzam bir yapım söz konusu. Basit bir hikayesi olsa da nefes kesen bir kurgu ve heyecan işin içinde.

Uncharted 4: A Thief’s End oyunun hareket olanı çok daha arttırılmış. Oyunun sizi tek bir noktaya odaklattıracağını söyleyelim. Bir araç sayesinde hedefe ulaşabilmeniz rahat olacak.

Haritada hazineyi arama işine başlamanızın zamanı geldi. the Nathan Drake koleksiyonu olanlar oyunun multiplayer modunu oynayabilecek.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla Paylaş O Zaman!

378
117 shares, 378 points

Sizin Tepkiniz Nedir?

O Da Ne O Da Ne
117
O Da Ne
Korkunç Korkunç
104
Korkunç
Aman Tanrım Aman Tanrım
91
Aman Tanrım
Aşık Oldum Aşık Oldum
78
Aşık Oldum
Beğendim Beğendim
65
Beğendim
Çok Komik Çok Komik
52
Çok Komik
Şaşırdım Şaşırdım
39
Şaşırdım
Beğenmedim Beğenmedim
26
Beğenmedim
Üzüldüm Üzüldüm
13
Üzüldüm
Kızdım Kızdım
130
Kızdım

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar

Yorumlar

Bir Format Seç
Kişilik Testi
Kişilik hakkında bir şeyler ortaya çıkarmak isteyen bir dizi soru
Test
Bilgiyi kontrol etmeyi amaçlayan doğru ve yanlış cevapları olan bir dizi soru
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oy kullanmak
Makale
Gömülü ve Görseli Biçimli Metin
Açılır Liste
Kendi öğeni gönder ve en iyi gönderim için oy ver
Oylanabilir Liste
En iyi listeye karar vermek için oy kullan