Üzüm, Erik ve Ayva Hoşafı Nasıl Yapılır


Üzüm, Erik ve Ayva Hoşafı Nasıl Yapılır ? Bu sorunun cevabını merak eden ziyaretçilerimiz için hazırladığımız makalemizde, üç adet hoşaf tarifini tek bir yerde toparladık. Hiç zaman kaybetmeden makalemize geçelim.

Genelde üzüm, erik ve ayva gibi meyvelerden yapılan kışlık tatlıların (reçellerin) genel adıdır. Hoşaflar ana maddelerini oluşturan meyvelerin adlarıyla anılırlar (Ayva hoşafı, gibi).

ÜZÜM HOŞAFI NASIL YAPILIR ?

Üzüm hoşafı yapmak için özel olarak bağ ve asmalardan toplanan salkımların taneleri teker teker koparılıp bir kapta toplanır. Yıkanıp temizlendikten sonra, büyük tavalarda pekmez yapılmak için kaynatılmak üzere olan üzüm şıralarının (üzüm suyunun) pekmez olmaya yüz tuttuğu sırada içine salınır.

Pekmezle birlikte kaynamakta olan üzüm tanelerinin suyunu salıp iyice karışıncaya kadar kaynatılması şarttır. Kaynama sırasında tavanın üzerinde toplanan köpüklerin alınması da şarttır.

Ayrıca yapılan hoşafın miktarına göre ayarlanan limon suyu hoşafın ocaktan indirilmesine yakın bir zamanda tavaya ilave edilir. Birkaç defa karıştırıldıktan sonra ocaktan indirilen hoşaf soğutularak topraktan yapılmış testi, gümlü gibi dışı sırlı kaplara konarak ağızları pekmez toprağından (killitoprak) çamur yapılarak güzelce sıvanıp kapatılır.

İlerde zamanı geldikçe ağızları açılarak sofraya sunulur. Özellikle ramazan ayında gece sahura kalktıkça içine su karıştırılarak inceltilen hoşaflar, bulgur ve pirinç pilavlarının yanında büyük bir istek ve iştahla alınır.

ERİK HOŞAFI NASIL YAPILIR ?

Aynen yukarıda tarifini yaptığımız üzüm hoşafı gibi yapılır. Genelde pekmezden yapıldığı için içine atılan malzemenin tatlı , az tatlı , ekşi olmasına bakılarak az veya çok kaynatılmasıyla tatları ayarlanabilir. Ama son zamanlarda pekmez yerine şekerden de yapılan erik hoşaflarının tadlarını şeker oranını azaltıp çoğaltarak ayarlamak mümkündür. Erik hoşafı da aynen üzüm hoşafı gibi çeşitli amaçlarla tüketilebilir.

AYVA HOŞAFI NASIL YAPILIR ?

Bu da aynen üzüm ve erik hoşafı gibi aşamalardan geçirilerek yapılır. Ancak ayvalar yıkanıp temizlendikten sonra dörde bölünüp kalan kabukları soyulur.

Çekirdeklerinin bulunduğu yer çıkartılıp atılır. Dörde ayrılan dilimler daha ince dilimlere ayrılarak doğranır.

Doğranan ayvalar karardığı için fazla bekletilmez, yine de kararmasını önlemek için limonlu sudan geçirilir.

Bu aşamadan sonra aynen üzüm hoşafında olduğu gibi sıralamalar eksiksiz yapılır. Burada şunu da hatırlatmamda yarar var sanırım.

Bir başka usülle ince ince dilimlenen ayvalar damlarda kurutulup kış mevsiminde pekmez ve şekerle kaynatılarak da hoşaf yapılabilir.

Her iki usülde yapılan hoşaf yemek sofralarında tatlı yerine alındığı gibi yiyeceklerin yanında komposto olarak da alınabilir. Hatta içerisine ilave edilen su ile inceltilen hoşafın içindeki ayva dilimleri süzülerek şerbet yapılıp gelen misarfirlerimize de ikram edebiliriz.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla Paylaş O Zaman!

Sizin Tepkiniz Nedir?

O Da Ne O Da Ne
333
O Da Ne
Korkunç Korkunç
266
Korkunç
Aman Tanrım Aman Tanrım
200
Aman Tanrım
Aşık Oldum Aşık Oldum
133
Aşık Oldum
Beğendim Beğendim
66
Beğendim
Çok Komik Çok Komik
666
Çok Komik
Şaşırdım Şaşırdım
600
Şaşırdım
Beğenmedim Beğenmedim
533
Beğenmedim
Üzüldüm Üzüldüm
466
Üzüldüm
Kızdım Kızdım
400
Kızdım
admin

İmparator

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Çoktan Seçmeli Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Açık Liste
Submit your own item and vote up for the best submission
Oylanabilir Liste
Upvote or downvote to decide the best list item