Yasin Suresi Hakkında Genel Bilgiler


Yasin suresi Kur’an’ı kerimin 35. Suresidir. 36 ayetten oluşur ve Mekke’de nazil olan surelerdendir. Peygamberimizin zorluklar çektiği dönemde indirilmiştir ve temel olarak dört konudan bahsedilir.

Yasin Suresi Hakkında Genel Bilgiler

Bu 83 ayetin tamamı tek seferde değil uzun yıllara yayılarak indirilmiştir. Kur’an’da anlatılan birçok konunun başlıklar halinde bir özeti niteliğini taşıyan bir suredirBu sebeple peygamber efendimizin “Yasin Kur’an’ın kalbidir” dediği rivayet edilir.

Yasin Suresi Mezarlıkta okunur mu?

Yasin birçok konuya değindiği için her yerde okunabilecek surelerdendir ama nedense ülkemizde mezarlıklarda okunan sureler arasındadır. Elbette mezarın başında her sure ve her ayet okunabilir ve bunda bir sakınca yoktur ancak Yasin suresinin içeriğine bakılacak olursa mezar ortamının anlamına yönelik bir sure olduğu söylenemez.

Kur’an’da hiçbir sure ve hiçbir ayet bir başkası ile kıyaslanamaz ve birbirlerine karşı bir üstünlüğü yoktur. Her surenin her ayeti Allah kelamıdır ve aynı kıymette telakki edilmelidir. Bu açıdan Yasin suresine gereğinden fazla anlam ve değer yüklemek son derece sakıncalıdır.

Yasin Suresi Ne Anlatıyor?

Yasin suresinde Kur’an’ın temel konularından bahsedilir. Allah’ın tekliğinden, muamelat ile yani insanların birbirleri ile olan ilişkilerine yönelik konulardan bahseder, peygamberlik müessesesi ile ilgili bilgiler vardır ve ahiret anlayışı ile ilgili bilgiler vardır. Aslında bu surede temel olarak bu dört konudan söz edilmektedir ve insanların bu konulara dikkati çekilmektedir. Adeta bu bilgiler insana hap gibi verilmektedir ve bu suredeki tüm ayetler kısa kısa ama vurucu bir biçimde ifade edilmiştir. Tevhit inancı ile alakalı, nübüvvet ile alakalı, dünya muameleleri ile alakalı ve mahşer tabloları ile alakalı anlatımları kapsayan etkileyici bir suredir.

Yasin Suresi Nerelerde Okunur?

Her zaman okunabilen bir suredir. Doğumda okunur, ölümde okunur, nikahta okunabilir, sünnet törenlerinde ya da asker uğurlamasında okunabilir. Bu nedenle aslında Kur’an her yerde okunması gereken, mütemadiyen okunması gereken bir kitap olduğu için, içindeki herhangi bir sure ya da ayet istenilen yerde okunabilir ve bunda hiçbir sakınca yoktur. Ancak okunacak ayet ya da sure içinde bulunulan mekana, ortama ya da o an idrak edilen duruma uygun seçilirse çok daha isabetli olacaktır.

Mesela mezarlıklarda “Duhan” suresini okumanın elbette okuyan kişiye bir sevabı vardır ancak surede anlatılanlar dikkate alındığında mezarlıkta okunmasının tercih edilmemesi daha doğru olacaktır. Yasin konusunda böyle bir durum söz konusu olmasa da kimi alimlere göre Yasin suresi de bu kapsama girmektedir.

Yasin Suresini Okumanın Sevabı Ne Kadar?

Ancak Duhan suresi gibi “okunmasa daha iyi olur” demekte mümkün değildir. Bir rivayete göre peygamberimizin mezarlıklarda Yasin okunabileceği yönünde sözü vardır. Çünkü bu surede özetle insanın nereden gelip nereye gideceğine dair özet bir anlatım söz konusudur.

Ancak şunun unutulmaması gerekir, elbette ölüye ister mezarlıkta isterse ölen kişinin başında Kur’an okunabilir. Ancak bu eylemin ölüye değil okuyana faydası ve sevabı vardır.

Yani mezarlıkta okunan Kur’an’ı ölü değil siz okumuş olursunuz ve sevabı da size aittir. Ölüye bir faydasının olmadığının net olarak bilinmesi gerekir. Çünkü Kur’an okunduğunda kişi güzelleşir, rahatlar ve gönül ferahlığına girer ve psikolojik bir rahatlama yaşar. Elbette okunan ayet ya da suresin ne anlama geldiğini bilerek okumak en makbul olanıdır.

Bu nedenle eğer Arapça bilinmiyor ve sadece lafzen okunabiliyorsa gene aynı şekilde okunup daha sonra okuma bittikten sonra Türkçe meailini de okumakta fayda vardır ve bu tüm sureler ve ayetler için geçerlidir. Elbette lafzının güzelliği bambaşkadır ama esas olan ayette anlatılmak istenenin, Allah’ın orda hangi mesajı verdiğinin bilinmesidir.

Kur’an’ın her süresi her ayeti okunmalı ve ne anlatılmak istendiğinin de bilinmesi gerekir. Ve şu unutulmamalıdır ki, Kur’an’ı kerim “okudum” denecek bir kitap değil, “okuyorum” denecek bir kitaptır.

Yani bir hikaye ya da bir romanı in an alır okur ve kütüphanesine kaldırır ve bir daha okumaz. Çünkü o kitap okunmuş ve bitirilmiştir. Oysa Kur’an böyle bir kitap değildir. Sürekli, mütemadiyen okunması gereken bir kitaptır. Çünkü her okunuşta (elbette anlayarak) insana başka ufuklar açan, bilmediği ve o ana kadar anlamadığı bir konuda mesaj veren ya da o ana kadar düşünemediği ve farkına varamadığı bir konuda aynı zamanda farklı ipuçları veren de bir kitaptır. Bu sebeple Kur’an’ı kerim sürekli okunması ve başucu edilmesi gereken bir kitaptır.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla Paylaş O Zaman!

388
124 shares, 388 points

Sizin Tepkiniz Nedir?

O Da Ne O Da Ne
13
O Da Ne
Korkunç Korkunç
130
Korkunç
Aman Tanrım Aman Tanrım
117
Aman Tanrım
Aşık Oldum Aşık Oldum
104
Aşık Oldum
Beğendim Beğendim
92
Beğendim
Çok Komik Çok Komik
78
Çok Komik
Şaşırdım Şaşırdım
65
Şaşırdım
Beğenmedim Beğenmedim
52
Beğenmedim
Üzüldüm Üzüldüm
39
Üzüldüm
Kızdım Kızdım
26
Kızdım

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar

Yorumlar

Bir Format Seç
Kişilik Testi
Kişilik hakkında bir şeyler ortaya çıkarmak isteyen bir dizi soru
Test
Bilgiyi kontrol etmeyi amaçlayan doğru ve yanlış cevapları olan bir dizi soru
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oy kullanmak
Makale
Gömülü ve Görseli Biçimli Metin
Açılır Liste
Kendi öğeni gönder ve en iyi gönderim için oy ver
Oylanabilir Liste
En iyi listeye karar vermek için oy kullan