Yeni Başlayanların Vücut Geliştirmede Dikkat Etmesi Gerekenler


Günümüzde kimileri sağlık için, kimileri vücudunun güzel gözükmesi için spor salonlarına gidiyor. Amacını bilen ama amaçları doğrultusunda nasıl davranması gerektiğini bilmeyen insanlar için bu yazımızı paylaşıyoruz.

Yeni Başlayanların Vücut Geliştirmede Dikkat Etmesi Gerekenler

Vücudunun güzel ve kaslı gözükmesini isteyen insanlar, spor salonunda yaptıkları hareketlerden daha önemli şeyleri bazen atlayabiliyorlar. Bazı insanlar yaptığı spor dışında dikkat etmesi gereken şeylerin protein tozu ve supplement kullanımı olduğunu zannediyor. Bunu düşünen insanlar tabiki büyük bir yanılgı içerisindeler.

Vücut geliştirme sporu için aslolan 3 konu başlığı vardır:
1) Spor salonundaki hareketleri nizami bir biçimde ve doğru aralıklarla yapmak.
2) Düzenli ve doğru beslenmek.
3) Dinlenme ve uyku.

Spor bilincine sahip olmayan arkadaşlar sadece spor salonunda yaptığı hareketlere önem verir. Onlar için beslenmek ve dinlenmek önemli değildir. Bir de kulaktan dolma “Protein tozu içtim hemen şiştim kanka” gibi bilgileri edindiyse spor artık onun için bir hayal kırıklığı olur. Peki ama doğrusu nedir?

Spor salonunda yaptığımız hareketler kaslarımızda küçük yırtılmalara neden olur ve bu yırtılmalar sonunda vücut beslenme ve dinlenme ihtiyacı duyar. Spor yap, düzenli beslen ve dinlenmeye (uykuya) önem ver ki vücut yırtılan adeleyi onarıp daha büyüğünü inşa etsin.

Düzenli beslenip yine de yeteri kadar protein alamıyorsak tabiki protein tozlarına başvurulabilir ancak bilinmelidir ki protein tozu sadece takviye gıdadır. Aslolan doğru ve düzenli beslenmedir.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla Paylaş O Zaman!

0
kadir

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir